Get Adobe Flash player

Prevence u 8. třídy

Prevence – šikana, kyberšikana

                Dne 8. 6. 2017 se žáci 8. třídy zúčastnili preventivní besedy o šikaně, kyberšikaně a vzájemných vztazích mezi lidmi. Přednášející paní Kurucová – školní psycholog a zástupce Policie ČR pan Rybář nám nejdříve vysvětlili pojmy jako je šikana, kyberšikana, fotomontáž, stolking a trestně právní odpovědnost.

Pan Rybář nám vyprávěl příběhy s nejrůznějšími formami kyberšikany, jak se v těchto případech zachovat, co dělat a komu případnou kyberšikanu oznámit. Neustále nám kladl na srdce, že si nemáme nechat od nikoho nic líbit, nebát se o svých problémech informovat kamaráda a rodiče, případně učitele ve škole. Různé příklady o posílání obnažených fotek svým milým byly zkrátka ze života. Tyto případy se již mnohokrát staly a jejich oběti vždy danou situaci velice těžce nesli. Pan Rybář neustále opakoval – „Nebát se vše nahlásit!!!!“.

                Paní psycholožka Kurucová pak v besedě s námi pokračovala povídáním o facebooku, skypu, chatu a následcích nevhodného chování na těchto sociálních sítích. Poradila nám, abychom si nikdy nepsali s nikým cizím, koho neznáme, že se za obrazovkou PC může skrývat kdokoli. Každý z nás, tuším do jednoho žáka z 8. třídy, máme založený facebook a téměř denně jeho prostřednictvím komunikujeme se spolužáky. Při přednášce nás napadla myšlenka, že bychom spolu měli více komunikovat osobně, face to face. Momentálně jsme ve věku 13-15 let totiž velmi snadno zranitelnou cílovou skupinou. Musíme na sebe zkrátka dávat velký pozor. Paní Kurucová nám dále kladla na srdce, abychom nikomu cizímu nesdělovali svoji adresu, co dělám, kolik nás žije ve společné domácnosti a další identifikující fakta.

  

                V druhé polovině programu si pro nás připravili zajímavé ukázky z projektu „Seznam se bezpečně“. V těchto ukázkách, které byly velmi poutavé, nám chtěli přednášející ukázat správné řešení dané situace, jak bychom se měli zachovat v případě kyberšikany. V ukázkách byly případy většinou s dobrým koncem, což nás velmi pozitivně naladilo. Pouze jeden případ skončil špatně a paní má následky dodnes. Všichni jsme si po této přednášce uvědomili, že psaní si přes sociální sítě s cizím neznámým člověkem je velmi nebezpečné a vzali jsme si to k srdci. Jsme ve věku, kdy hledáme sami sebe a lehce nás někdo cizí naláká na drobnosti a pak už není cesty zpět.                                                                                                                (8. třída)